Jak zrobić kluski z makiem?

Redakcja

12 stycznia, 2024

Kluski z makiem to tak naprawdę jedno z tradycyjnych dań kuchni polskiej, które kojarzy się nam głównie ze świętami. Warto jednak wiedzieć, że kluski z makiem to potrawa niezwykle sycąca, która może być serwowana każdego dnia, bez względu na okoliczności towarzyszące. Dodatkowo kluski z makiem można urozmaicać na różnorodne sposoby. Wobec tego jak przygotować kluski z makiem?

Kluski z makiem na diecie – przepis

Kluski z makiem to danie, które może być spożywane na diecie. Niemniej jednak trzeba będzie zastosować kilka zamiennych składników. Zamiast klasycznej mąki lepiej wykorzystać mąkę pełnoziarnistą o mniejszej kaloryczności. Warto również podczas przygotowywania masy makowej, zrezygnować z dodawania kremowej śmietanki. W ten sposób można szybko i skutecznie zmniejszyć kaloryczność dania.

Kluski z makiem na słodko – przepis

Kluski z makiem można również przyrządzać w wersji na słodko. Wówczas przede wszystkim do ciasta na kluski z mąki, wody, oleju i jajka warto dodać około 2 łyżeczki cukru. Dodatkowo to samo można zrobić przygotowując masę makową. Finalnie do dekoracji można wykorzystać miód, który również nada kluskom z makiem słodkiego posmaku.

Kluski z makiem – jak urozmaicić?

Kluski z makiem to danie, które można serwować na wiele, różnych sposobów. Jeśli więc zależy nam na tym, by talerz nie był zbyt nudny i nie prezentował się zbyt zwyczajnie, zdecydujmy się na wprowadzenie pewnych urozmaiceń. Świetnie do klusków z makiem będą pasować suszone owoce, a także orzechy i inne bakalie.

Polecane: